Καλώς ήρθατε στο GreekNight.gr! Εγγραφείτε τώρα για να συμμετέχετε στην ιστοσελίδα μας!

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Για τους Cinemaniacs!!

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Δημοσίευσηαπό havito » Σάβ Ιούλ 23, 2011 9:16 am


Με την ολοκλήρωση της, η κινηματογραφική σειρά του Χάρι Πότερ μου προκάλεσε τον εξής συνειρμό: είναι σαν ένας δρομέας που τρέχει σε δρόμο με εμπόδια. Έχει χαλαρό ξεκίνημα, πέφτει πάνω σε όλα σχεδόν τα εμπόδια, αλλά στο φινάλε φορτσάρει και κόβει το νήμα πρώτος! Το έσχατο Χάρι Πότερ είναι το μεγαλειώδες block-buster που ευελπιστούσαν οι φίλοι του μικρού μάγου, αφού, εν ολίγοις, έχει τα πάντα. Και κυρίως, ακόμα και για μένα που δεν ήμουν ποτέ φαν της σειράς, σε αφήνει με ένα γλυκόπικρο συναίσθημα του «θέλω κι άλλο». Αυτό το είχε πετύχει ο Άρχοντας και δεν περίμενα ποτέ ότι θα το κατάφερνε ο Χάρι. Τελικά, υπάρχουν μαγικά ραβδιά, ακόμα και σε περιπτώσεις που ο σκηνοθέτης απλά διεκπεραιώνει τη δουλίτσα του. Φαντάζει ότι όλα ήταν έτοιμα για κάτι τέτοιο κι απλά συνέβη… Βάλτε στο νου σας τα επιμέρους καλά στοιχεία της σειράς και πολλαπλασιάστε τα! Το συναίσθημα ανεβαίνει με τους ήρωες να ζουν τα έσχατα, ακόμη και κυριολεκτικά, με τον Alan Rickman να κερδίζει στο παρά πέντε τα εύσημα της καλύτερης ερμηνευτικής παρουσίας στη σειρά. Θέλετε δράση; Όση έχουν όλες οι προηγούμενες ταινίες μαζί, θα την δείτε εδώ συσσωρευμένη. Θέλετε σκοτάδι; Τόσο ένα μαύρο πέπλο, όσο και δείγματα βίας επιβάλλονται του συνόλου, σε μια ταινία που λέει «κομμένα τα παιχνίδια». Αυτό δεν σημαίνει πως θα ξυπνήσει απότομα το παιδί που κρύβουμε μέσα μας, αλλά ότι από το πρώτο λεπτό ως το τελευταίο, θα εγκλωβιστείτε μέσα στην οθόνη. Και τώρα γίνεται πιο λυπηρό από ποτέ το γεγονός πως τα Χάρι Πότερ δεν κρύβουν κάτι το αληθινά ουσιώδες μέσα τους. Ακόμη και για παραμύθι, στεγνό είναι. Μήπως, όμως, είναι κουβέντα για κάποια άλλη στιγμή; Μη το χάσετε, καθίστε αναπαυτικά κι απολαύστε το!
Για αυτό το μήνυμα havito έλαβε ευχαριστίες:
wizard2008
Rating: 33.33%
havito
Νέο μέλος
Νέο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2011 10:20 pm
Έκανε like: 0 φορά
Δέχτηκε like: 6 φορές

Re: Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Δημοσίευσηαπό wizard2008 » Κυρ Ιούλ 31, 2011 1:09 pm


Να πω την αλήθεια από τη σειρά Χάρρυ Πότερ μου άρεσαν και σαν βιβλία και σαν ταινίες τα τρία πρώτα μόνο.

Τα υπόλοιπα δεν τα άντεξα.

Δεν ξέρω αν φταίει για τις ταινίες το πόσο χάλια παίζανε από ένα σημείο και μετά οι μαντράχαλοι που επιστρατεύσανε ή για τα βιβλία το πόσο ογκώδη και ανούσια γίνανε, πάντως η αποστροφή μου είναι μεγάλη.

Στα σχέδιά μου είναι να την δω αυτή την ταινία, μα δεν ελπίζω και πολλά.

Θα επανέλθω με τα δικά μου σχόλια για το θέμα!
Στην κοπέλα της φωτογραφίας: http://www.youtube.com/watch?v=1bCLtRBDqe4
wizard2008
Άβαταρ μέλους
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2010 7:47 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έκανε like: 21 φορές
Δέχτηκε like: 3 φορές

Re: Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Δημοσίευσηαπό wizard2008 » Πέμ Σεπ 01, 2011 1:17 pm


Τελικά δεν την είδα...

Όχι ότι καίγομαι κιόλας, αλλά μια κοπελιά επέμενε να πάμε, οπότε τελικά παίζει να βαρέθηκε και αυτή και ακυρώθηκε!

Την γλίτωσα;

Ουδείς γνωρίζει! :P
Στην κοπέλα της φωτογραφίας: http://www.youtube.com/watch?v=1bCLtRBDqe4
wizard2008
Άβαταρ μέλους
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2010 7:47 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έκανε like: 21 φορές
Δέχτηκε like: 3 φορές


Επιστροφή στο Cinema

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron